تبلیغات
همه چیز اینجاست - درمان با لیزر
با سرعت بسوی پیشرفت

درمان با لیزر

جمعه 21 اسفند 1388 01:53 ق.ظ

نویسنده : مهندس سایت
گروهی از پزشکان و متخصصان آلمانی بیماری های چشم درباره عوارض جانبی ناشی از عمل جراحی با اشعه لیزر که به منظور تقویت دید چشم بدون استفاده از عینک طبی انجام می گیرد

، هشدار دادند. به گزارش شبکه تلویزیونی CNN ، به گفته پرفسور مایکل فورستر مدیر بیمارستان چشم بنجامین فرانکلین برلین آلمان ، جراحی های چشم با اشعه لیزر عوارض جانبی دارد.
وی افزود: شاید عوارض پس از جراحی چشم با اشعه لیزر در درازمدت به 5 تا 10 درصد برسد که در این صورت ممکن است نیاز به کاشت قرنیه جدید چشم باشد.
این پرفسور همچنین از پدیده نوین گرایش به انجام عمل جراحی چشم با اشعه لیزر به جای استفاده از عینک یا لنز در افراد بیمار خبر داد و تصریح کرد: مشکل می توان برای عینک طبی جایگزین مناسبتری یافت.
علی رغم اینکه درمان قدرت دید با اشعه لیزر و یا گذاشتن لنز با توجه به عدم آگاهی از میزان پیشرفت عدسی طبیعی انسان همزمان با افزایش سن امکان ناپذیر می سازد.
فورستر همچنین از بیماران چشمی که از مشکلات دید رنج می برند به ویژه سالمندانی که با مشکل شبکیه مواجه هستند ، خواست با توجه به امکانات وسیع و گسترده موجود برای درمان کاهش کانون قرینه چه با دارو و چه با عمل جراحی حتما به متخصصان بیماری های چشم مراجعه کنند.
شایان ذکر است ، کاهش کانون قرنیه یکی از مهمترین علل ضعف بینایی نزد افراد بالای 50 سال در کشورهای صنعتی است که تنها در آلمان بیش از یک میلیون نفر از این بیماری رنج می برند.

یکی از مهم‌‌ترین وظایف پزشک قبل از لیزردرمانی صحبت با بیمار و توجیه اوست. باید به بیمار واقعیت‌‌ها را گفت و از دادن امیدهای واهی به او خودداری کرد. بیمار باید بداند چند درصد احتمال بهبود دارد و دوره درمان او چه مدت به طول خواهد کشید...

همچنین باید او را از احتمال بازگشت بیماری و نیز عوارضی که ممکن است لیزردرمانی برای او داشته باشد، آگاه کند. متأسفانه در ایران در لیرزدرمانی زیاده‌روی می‌‌شود و ما شاهد بروز عوارض فراوان و شکایت‌های زیادی در این مورد هستیم که به دلیل تشخیص نادرست پزشک و یا استفاده از لیزر نامناسب برای نوع خاصی از پوست یا درمان است.
در بیماری‌‌هایی که با جراحی قابل‌درمان هستند نباید از لیزر استفاده کرد. چون در جراحی علاوه بر دقت بیشتر، پیش‌‌بینی عارضه نیز دقیق‌‌تر است. به‌طور معمول طول دوره لیزر درمانی پوست بین پنج تا سه جلسه است. البته این دوره بنا به تشخیص پزشک متفاوت خواهد بود. یکی از عوامل مهم در تعیین این دوره و نتیجه آن وضعیت هورمونی بدن بیمار است که اغلب با آزمایش مشخص می‌‌شود.
بین هر دوره لیزر درمانی باید طبق نظر پزشک چند ماه فاصله باشد و در این فاصله بیمار موظف است از داروهای خاصی که پزشک تجویز کرده، استفاده کند تا پوست او برای انجام لیزردرمانی دوباره آماده شود.
همیشه هر درمانی به جز تبحر پزشک تا حدود زیادی نیز به مراقبت‌‌های بیمار طی دوره درمان و بعد از آن بستگیدارد. در واقع درمان بدون توجه بیمار به توصیه‌‌های پزشک بی‌‌نتیجه خواهد بود. از جمله نکات حایز اهمیت بعد از لیزر درمانی، روبه‌رو نشدن با نور مستقیم خورشید در زمانی است که پوست ملتهب است و به‌طور کامل مداوا نشده است. در این دوره لازم است بیمار از کرم‌های تجویز شده از سوی پزشک خود استفاده و بعد از طی دو هفته برای معاینه دوباره به پزشک مراجعه کند.
البته قبل از لیزر درمانی نیز بیمار باید پزشک را از وضعیت بیماری و جسمانی خود به‌‌طور کامل آگاه کند و بیمار دو هفته قبل از لیزردرمانی از مصرف کرم‌ها و داروهایی که باعث التهاب می‌‌شوند و نیز برنزه شدن، خودداری کند
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -